تصویربرداری دیجیتال در قالب های مختلف

انواع ذخیره سازی ها از جمله تصویربرداری و ساخت تیزر به شکل های گوناگون،ساخت تیزر در شبکه های مختلف و در قالب های متنوع صورت میگیرد,علت این امر نیز یکی امکانات فعلی وپیشرفت فناوری در همین زمینه های ساخت تیزر هست و دیگری نوع نیازهای بشر در امری خاص،البته عوامل دیگری هم چون قیمت،اندازه،کیفیت و…هم در این مساله ساخت تیزر دخیل هستند.
در زمینه فیلمبرداری و ساخت موزیک ویدیو بخصوص تصویربرداری دیجیتال ساخت تیزر عوامل بسیاری در نوع فناوری عکاسی ثبت و ذخیره سازی اطلاعات تصویری و عکاسی دخیل هستند.

برای مثال

در فیلمبرداری کیفیت تصویر بر حجم دوربین ساخت تیزر و یا قیمت ارجعیت دارد اما در مصارف تفریحی و خانگی وزن، ابعاد و قیمت از اولویت های بالاتری برخوردارند و بعد از این ها در تولید و ساخت تیزر مساله کیفیت مطرح میشود،مسائل دیگر مثل مدت زمان فیلمبرداری ساخت تیزر نیز در جای دیگری از فیلمبرداری مطرح میشود. البته مهمترین خصوصیت فیلم های دیجیتال نسبتبه آنالوگ این است که در مرور زمان کیفیت خود را از دست نمیدهند جابجایی و نقل و انتقال و تبدیل آنها از یک فرم به فرم دیگر خیلی راحتی و دیگر این که با امکانات امروزی صورت میگیرد.ویرایش و ادیت آنها هم بسیار سادهتر است. Mini DV مهمترین شکل های فیلمبرداری دیجیتال و ساخت تیزر

عبارتند از

،Digital 8 ،Micro M دیسک DVD ، V HD سخت و که به آنها اشارهای خواهیم کرد،DVD Mini DV معمولا بیشترین نوع فیلمبرداری دیجیتال است و نوارهایی تقریباً اندازه نوار کاست که زمان آن هم از نیم ساعت معمولا متغیر است.این قالب همه امکانات فیلمبرداری دیجیتال از قبیل تصویر خیلی خوب 2 ساعت تا استودیو را خیلی راحت در اختیار کاربران قرار میدهد،بعضی از این نوارها تراشهای PCM و صدای دیجیتال کوچکدارند که در شامل تاریخ، ساعت و بقیه اطلاعات ضبط میباشد.Digital 8 Digital دوربینهای Hi سونی میتوانند از نوارهای 8 میلیمتری استفاده کنند که کمی بزرگتر از 8 یا 8 ارزانترند.mini Dv میلیمتری آنالوگ قدیمی را پخش کنید و حتی آنها را به دیجیتال 8بوسیله این دوربین های ساخت تیزر میتوانید نوارهای تبدیل نمایید،که این خصوصیت مختص مدل های خاصی میباشد. با توجه به چرخش سریع تر موتور دوربین ساخت تیزر Digital های Hi ، روی یک نوار یک ساعته 8 و miniDV فقط نیم ساعت فیلم ضبط خواهد شد بهره میگیرند DV از استاندارد فشرده سازی Digital8 MicroMV محتوی،کیلوبایتی 64 هم که مختص شرکت سونی است.

از نوارهای کوچکتر بهره میگیرد و دارای یک تراشه MPEG اطلاعات فیلمبرداری است،دوربین های ساخت تیزر منطبق با این قالب از روش فشرده سازی استفاده میکنند 2 MiniDVD ثبت DVDبعضی از دوربین های ساخت تیزر جدیدتر هم این قابلیت را دارند که فیلم گرفته شده را کاملا مستقیماً روی mini هم در اکثر آنها تفاوتی ندارد در واقع دستگاه فیلمبرداری قادر به نوشتنDVDکنند که البته نوع DVD-R ،mini DVD DVD – و RW – هستند. RAM DVD باید توجه داشت که چون شکل ذخیره سازی روی آنها به این دلیل که مانند دیسک سخت به RAM صورت دایرههای متحدالمرکز است (در واقع بر خلاف سایر مدل ها که به صورت مارپیچ هستند) این نوع دیسک ها تا نیم ساعت فیلم با کیفیت mini DVD معمولا دستگاههای پخش کننده ناسازگار هستندو بر روی یک بسیار استاندارد ضبط میشود.دیسک سخت دربعضی از دوربین های مختلف حتی به جای دیسک های نوری و فیلم های نواری از دیسک سخت برای ثبت و ضبط استفاده میشود،حجم کم، و ظرفیت بالا و حتی قابلیتنوشتن های بسیار روی دیسک از ویژگی های گیگابایت 30 این نوع دوربین های ساخت تیزر هستند،دوربینها باظرفیت مختلفی وجود دارند.

برای مثال

یک دوربین ساخت تیزر با ساعت فیلم را دارد. 37 تا 7 دیسک سخت باتوجه به کیفیت ضبط قابلیت ضبط HD-DVD HD دوربینهایی که فابلیت دارند تصاویر را روی -ذخیره کنند. DVD یک قالب خاص است و برای ذخیره فایلهای تصویری باکیفیت بالا استفاده میشود.البته این HD-DVD دوربین های ساخت تیزر که نسبتا جدید هستند نسبت به دوریبین های ساخت تیزر دیگر گرانتر هستند،بیادداشته باشید مهم تولید کردن است؛ایده هایتان را هرگز فدای هیچ چیز نکنید.

چگونه با دوربین های آماتور خود فیلمبرداری کنیم؟

قبلا از نقایص و نکات مثبت تصویربرداری با دوربین های ساخت تیزر آماتور گفتیم،دریافتیم عکاسی و ساخت کلیپ و ساخت تیزر یک ایده با با دوربین های ساخت تیزر آماتوری مانند : گوشی تلفن همراه،نقاط مثبتی دارد که نقاط منفی فیلمبرداری یا ساخت تیزر با این دوربین های ساخت تیزر را کاملا پوشش میدهد.
در اینجا سعی میشود با توجه به چند نکته،خطاهای رایج در فیلمبرداری های آماتوری را کاهش دهیم تا در اخر بهترین کیفیت ساخت تیزر را داشته باشد،به این نکات دقت داشته باشید.

قبل از شروع فیلمبرداری یا تهیۀ کلیپ با دوربینهای آماتوری

اول – حافظه دوربین عکاسی یا گوشی تلفن همراه خود را چک کنید.غیرحرفه ای ترین حالت ممکن در هنگام تصویربرداری،فیلمبرداری و چک کردن رم دوربین ساخت تیزر،به این نکته میرسید که دوربین ساخت تیزر شما، به ازای هر دقیقه فیلمبرداری حافظهمورد نیاز خود را برای چه میزان حجم از حافظه را به خود اختصاص میدهد،براساس این تجربه دوربین عکاسی خود تهیه کنید.درنظر داشته باشید همیشه استفاده از بالاترین ظرفیت کارت حافظه،بهترین راه برای اطمینان حاصل کردن از داشتن ظرفیت کافی در هنگام فیلمبرداری و ساخت تیزر نیست (احتمال دارد حافظه زیاد، باعث از خرابی دوربین بشود).در نهایت از نگهداری فیلم ها و کلیپ ها یا تیزر هایی که قبلا گرفت هاید،بر روی کارت حافظه دوربین ساخت تیزر خود،خودداری کنید.این کار علاوه بر اشغال کردن رم دوربین ساخت تیزر،ریسک کار را هم دوربین ساخت تیزر خود را گم کردید،تمام فیلم ها و موزیک ویدیو را هم از،افزایش میدهد.

برای مثال

اگر بر اثر حادثه ای دست میدهید یا اگر دوربین ساخت تیزر خود را از دست دادید،تمامی فیلم ها و موزیک ویدیو خود را که ممکن است شامل فیلم های خصوصی و خانوادگی تان هم باشداز دست بدهید،پس در اولین فرصت پس از فیلمبرداری فیلم ها و تیزرها را به کامپیوتر یا حافظه ی جانبی دیگری انتقال بدهید و آنها را از روی دوربین ساخت تیزر پاک کنید.
دوم – دوربین ساخت تیزر خود را قبل از حضور در صحنه فیلمبرداری یا بیرون رفتن از خانه به محل موردنظر،تنظیم کنید.
مثلاً با رفتن به قسمت تنظیمات دوربین ساخت تیزر خود،آن را در بهترین کیفیت ضبط قرار دهید.در حال حاضر فریم در ثانیه،را تصویر بگیرند 30 و با سرعت 480*640 دوربین گوشی تلفن همراه میتواند تصاویر با اندازه MP همانطور که قبلا هم گفتیم،بهترین و کم حجم ترین فرمت است.

سوم – باطری دوربین ساخت تیزر خود را همیشه شارژ پر و در حالت آماده باش بگذارید،قبل از شروع فیلمبرداری و تهیه و ساخت تیزر تبلیغاتی این اصطلاحات را همبه خاطرداشته باشید.تصویر متحرک با یک موضوع.
الف – شات: (حرکت دوربین به سمت بالا و پایین، تیلت میگویند Tilt
ب – به حرکت دوربین به سمت چپ و راست، پن میگویند Pan
ج – حرکات دوربین را بشناسیم تیزر حرفه ای بسازید.
حالا نوبت فیلمبرداری و تهیه کلیپ و یا ساخت تیزر است.

با دوربین های آماتوری بخاطر بسپارید

اول – در فیلمبرداری با دوربین های ساخت تیزر آماتوری نکته مهم،توجه به حرکات دوربین ساخت تیزر است.چون دوربین های ساخت تیزر آماتور معمولا دوربین های ساخت تیزر کوچکی هستند،حرکت سریع یا نادرست با شدت بیشتری در تصویر مشخص میشود.
بدانید تصاویر با دوربین ساخت تیزر که کمتر یا آهسته تر حرکت کرده اند حرفه ای تر به نظر میرسند،اگر میخواهید در هنگام تولید تیزر دوربین خود را،برای نمایش دادن تصاویر مختلف حرکت دهید

این نکات را بدانید و درنظر داشته باشید

الف – اولین اصل اینکه هر شات شما دست کم ده ثانیه باشد،یعنی وقتی دوربین روی سوژهای روشن کردید، حداقل از آن ده ثانیه فیلم و یا تیزر بگیرید و (اگر بیشتر نیاز نداشتید) شات را،بدون حرکت یا هر گونه تغییر شاتی عوض کنید و این که مدام شات را عوض کنید بی آنکه از هر شات،مقدار کافی تصویر یا تیزر داشته باشید حرکتی غیر حرفه ای میباشد!کردن این است که پس Zoom کردن با دوربین ساخت تیزر،تا آنجایی که میشود خودداری کنید.
ب – از از اینکه شات عریض تر را فیلمبرداری کردید،به محل مورد نظر (سوژهای که میخواستید روی آن زوم کنید ) از آن فیلم و تصویر بگیرید،اگر احتمال ریسک Zoom نزدیک بشوید و از نزدیک
و کاملا عادی نه وجود دارد یا امکان تصویر برداری از نزدیک نبود،اول یک شات عریض را فیلمبرداری میکنید. بعد روی سوژه کرده و بدون حرکت دست، برای مدت حداقل ده ثانیه، از سوژه مورد نظر
فیلم و تیزر Zoomمورد نظر شده،کیفیت مناسب ندارد، روی آن صحبت کنید و درنهایت توضیح بدهید Zoom بگیرید.اگر دریافتید شات که منظورتان از این تصویربرداری تیزر چیست؟
باز هم میگوییم در هنگامی که از دوربین های ساخت تیزر کوچک استفاده میکنید،لرزش دستان، راحت تر به تصویر انتقال داده میشود. دوربین ساخت تیزر را Zoom میکنید و روی سوژهای دو
دستی بگیرید،اگر در شرایطی هستید و میخواهید از بالای سر فیلمبرداری کنید، دوربین ساخت تیزر را به سمت بالا برده و در صفحه نمایش آن کنترل کنید از چه کلیپ تهیه میکنید لرزش دست
در این حالت زیاد است.
دوم – در دوربینهای آماتور اغلب میدانیم میکروفون در درون دستگاه قرار گرفته شده است،با شناسایی محل قرار گیری میکروفون،دقت کنید آن را با دست خود نپوشانید.
بدانید چون میکروفون بر روی دوربین ساخت تیزر قرار گرفته است و به سوژه شما نزدیک نیست،احتمال دارد صدای شما را بهتر از صدای محیط ضبط کند، در نتیجه سر و صدا نکنید.
سوم – وقتی دوربین ساخت تیزر خود را به سمت سوژه مورد نظر روشن کردید،پیش از ضبط کردن،تصویر را درست نگاه کنید تا شفافیت خوب و کافی را داشته باشد،از آنجا که تنظیم تمرکز و
شفافیت دوربین های آماتوردر حالت میتوانید در صورت مات بودن تصویر، یک بار دوربین ساخت تیزر را روشن و خاموش کنید Auto Focusخودکار است و یا اینکه راه دیگر این است که معیارتان را
شفافیت تصویر در دورترین نقطه،بگذارید،برای اینکه به سیستم خودکار دوربین ساخت تیزر کمک کنید.
تا بهتر فوکوس کند، دوربین خود را بدون حرکت به سمت کفشهای خود(که نقطه بی انتهای تصویر محسوب میشود) نگه دارید تا شفافترین تصویر را نشان دهد،حالا دوربین ساخت تیزر شما
میتواند از دورترین نقاط هم تصویری شفاف را ثبت کند.
چهارم – تا جایی که میشود به سوژه نزدیک شوید،گوشی همراه یا دوربین کوچک ساخت تیزر خود را ثابت نگه دارید،میتوانید از نرده های خیابان،کنار پنجره یا گوشه ی دیوار به عنوان تکیه گاه
استفاده کنید و از لرزش زیاد دوربین ساخت تیزر را کم کنید.
پنجم – یک فیلم قابل قبول اغلب از مجموعه های تصویر که هم بسیار دور و نزدیک و هم نزدیک باشد ساخته میشود.
بعد از اینکه از یک نمای ثابت سوژه مورد نظر را تصوریربرداری کردید،برای ساخت تیزر نماهای بسته یا نزدیک از حاشیه سوژه را هم تهیه کنید.
ششم – تصویر کم نور، ارزشی ندارد سعی کنید در بهترین نور ممکنه فیلمبرداری کنید و موزیک ویدیو بسازید،اگر در نور روز تیزرسازی میکنید،طوری بایستید که نور خورشید پشت سر شما و
دوربین ساخت تیزر باشد.
اگر در محیط بسته کلیپ تهیه میکنید،منبع نور را پشت سر خود و دوربین ساخت تیزر بگذارید،دقت کنید سایه ایجاد نکنید،اگر در شب فیلمبرداری میکنید،سوژه و خواننده را به منبع نور نزدیک کنید.
اگر منبع نوری ندارید، از امکان که در دوربین های ساخت تیزر آماتور هم وجود دارد Night Mode( فیلمبرداری و تهیه تیزر تبلیغاتی در شب دوربین ساخت تیزر استفاده کنید.
در این حالت تصویر شما سیاه و سفید ولی پرنور خواهد شد.

مطالبی که شاید نخوانده باشید